poniedziałek, 11 maja 2015

Dieta na własną rękę.


Duża część osób ćwiczących nie ma trenera osobistego, nie ma też osoby która stoi za ich dieta/treningiem suplementacja.
Nie jest to coś złego, aczkolwiek spora cześć osób próbuje na własną rękę ułożyć sobie cały jadłospis.
Niestety już na tym etapie jest popełnianych bardzo dużo błędów która mogą uniemożliwić/ograniczyć progress jakie to błędy?


Zbyt wysoka nadwyżka kaloryczna


Podczas okresu budowania masy musimy dostarczyć organizmowi odpowiednią pulę białka, węglowodanów oraz tluszczy.Gdy dostarczymy ich zbyt wysoką ilość, mimo niewątpliwie intesywnego wysiłku jakim jest trening siłowy + ew. cardio organizm początkowo odłoży nadmiar wody podskórnej a w pózniejszym etapie rownież tluszcz.


Brak tluszczy w Diecie

Ograniczenie do zera ilości tluszczy zmusza nas do dostarczana kcal. wyłącznie z białek oraz węglowodanów.Nie jest to zbyt zdrowe, duża ilośc zdrowych produktów WW zawiera zazwyczaj spore ilości błonnika, przy ponadprzeciętnym spożyciu węglowodanów mogą nastąpić problemy z wzdęciami oraz wypróżnianiem.
Ale to tylko jedna mała zależność, tluszcze w organizmie pełnia szereg bardzo ważnych funkcji wyrzucenie ich z diety może okazać się dużym blędem


Kwestie indywidualne

To że twój kolega je 5x dziennie kurczaka z ryżem wcale nie oznacza że takie składniki będą działać na Ciebie dobrze.Staraj się urozmaicać zródła węglowodanów oraz białka nie spożywać ich tylko z jednego zródła.

Zbadaj dostępne zródła białka/węglowodanów/tłuszczy i oceń które są dla Ciebie najlepsze!

Adaptacja organizmu

Do każdych zmian dietetycznych nasz organizm musi przywyknąć. Mam mnóstwo kolegów którzy po 2-3 dniach zmieniają całkowicie swoją dietę bo jak mowią „nie działa”. Nasz organizm potrzebuje troche czasu aby przywyknąć do calkowicie nowego rozkładu makroskładników czy choćby zmiany ich zródeł.

Często stosuję 2 tygodniowy okres „wprowadzenia” do danego okresu masy bądz redukcji. Kalorie są wtedy ustawione na 0 a osoba przesyła mi wszelkie uwagi.

Regularność

Posiłki powinny być spożywane o określonych porach w odstępach nie wiekszych niz 3,5-4h.

To że mamy do wykorzystania pulę 3500 kcal wcale nie oznacza że możemy zjeśc 500 na śniadanie a 3000 przed samym snem.

Szczegóły

Chodzi oczywiscie o te dodatkowe kcal.Wszelkiego rodzaju sosy, napoje słodzone cukrem, nawet spożywanie produktów smażonych na oliwie z oliwek.Są to produkty „codziennego użytku” duża cześc społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy że to też kalorie !Podsumowując jedzcie zdrowo i smacznie posiłki o określonej gramaturze w podobny odstępach czasu I NIE PODJADAJCIE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz