środa, 29 lipca 2015

Czy dieta może nie działać?

Rozmawialiśmy już tyle razy na blogu o dietach, pokazywałem wam mnóstwo innowacyjnych i ciekawych metod które mogą pomóc w procesie odchudzania/budowania masy mieśniowej.

Tak naprawdę w diecie występują 2 kluczowe zjawiska kształtujące nasze zmiany.

Deficyt - Zjawisko określające ile kcal w ciągu dnia jesteśmy na minusie. Ilość kcal dostarczonych - ilość spalonych w ciągu danej jednostki czasu ( zazwyczaj w cyklach dniowych ) nazywamy deficytem

Nadwyżka kaloryczna - Zjawisko określające ile kcal w ciągu dnia jesteśmy na plusie.


Przykładowo jesteśmy na redukcji

Czy nawet jeżeli spełnimy głownie założenia diety, czyli utrzymamy stały skrupulatnie wyliczony deficyt schudniemy?
W większości przypadków tak ALE są wyjątki.



Problem

Miażdżąca część trenerów personalnych nie przeprowadza indywidualnego wywiadu z jego przyszłym podopieczny. Wystarczy przecież waga, wzrost i wiek aby określić mniej więcej zapotrzebowanie kaloryczne.
Diety są rozpisywane w system glikemicznym "kulturystycznym"

Takie diety odznaczają się:

- wysoka zawartością węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym
- duża zawartością białka w każdym posiłku
- ponadprzeciętna zawartość błonnika w porcji
- zwykle zawierają również zdrowe tłuszcze


Nie każda osoba dobrze reaguje na wysoką podaż węglowodanów, przykładowo osoba może mieć z problemy z insulino-odpornością, lub po prostu mieć niską aktywność fizyczną. Pamiętajmy, węglowodany świetnie nadają się jako szybkie paliwo, wiec korzystanie z ich dobrodziejstw jest jak najbardziej wskazane przed lub po ciężkim wysiłku. Natomiast jeżeli cały dzień wypoczywamy, nie potrzebujemy dużo energii z węglowodanów bo również nie wykonujemy dużej aktywności fizycznej.



Dostosowując diete pod aktywnośc fizyczną

W praktyce, nie potrzebujemy węglowodanów w każdym posiłku. Białkowo-tłuszczowe posiłki dużo wyraźniej sycą, poziom cukru we krwi nie podnosi się. Konsekwencją tego wszystkiego jest uczucie najedzenia oraz brak chęci na słodkie.

Przed sesja treningowa oraz po należy oczywiście spożyć jakościowe zródła węglowodanów jak np kasza jaglana lub ryż basmati aby dostarczyć energi na trening. Rownież po treningu, węglowodany stanowią bardzo ważną częśc posiłku. Służą one do odbudowania poziomu glikogenu po wyczerpującym posiłku.

Podsumowanie

Jeśli redukujecie,  macie skrupulatnie wyliczone makroskładniki oraz kaloryczność utrzymujecie wysoką aktywnośc fizyczna i mimo wszystko nie tracicie na wadze, możecie być prawie pewnie że stosujecie dieta sprzeczną z potrzebami waszego organizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz